Yazılım Lisans Yönetimi Bülteni - Sayı 11

Yazılım lisans yönetimi konusunda öne çıkan konular ve güncel gelişmelerle ilgili bilgi paylaşmak amacıyla sizler için bir bülten hazırladık. Düzenli olarak yayınlanan bültenimizin onbirinci sayısında aşağıdaki konuları ele almaktayız:

 • SharePoint Server 2016 Lisanslaması
 • Bulut Teknolojileri Lisanlanmasına Geçiş
 • Microsoft Yazılım Lisanslarındaki Yenilikler Nisan 2017
 • IBM Yazılım Lisanslarındaki Yenilikler Nisan 2017

 

Sharepoint Server 2016 Lisanslaması

SharePoint Server 2016 lisanslamasında Exchange ve Skype for Business ürünlerine benzer şekilde kullanıcı özellikleri ve ürünün hangi sunucularda kurulduğu önem taşımaktadır. Sharepoint Server 2016’da lisans uyumluluğunun sağlanması için, bir önceki versiyonlarındakine benzer gibi sunucunun ve kullanıcıların/istemcilerin erişimlerinin lisanslanması gerekmektedir.

Sharepoint Server 2016 Sunucularının Lisanslanması

Herbir sunucuya kurulmuş olan Sharepoint Server 2016 yüklemesi lisanslama yükümlülüğü getirmektedir. Üretim ortamı dışında test ve geliştirme ortamlarına yüklenen ürünlerin ise ya üretim ortamı gibi lisanslanması ya da test veya geliştirmeye yapan her bir kullanıcıya MSDN lisansı atanması gerekir.

Bir diğer konu ise olağan üstü durum merkezlerinde kurulan, yedek sunucu yüklemeleridir. Bu yüklemeler ise Yazılım Güvence (Software Assurance) lisans gereksinimini doğurmaktadır. Bu ayrıcalıklı hakların kullanım şartlarının ise güncel Microsoft Ürün Şartları dokümanından takip edilmesi gerekmektedir.

Sharepoint Server 2016 Erişim Lisansları

Sharepoint Server 2016 Erişim lisansları Standard (Standart) ve Enterprise (Kurumsal) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Aşağıdaki özelliklerin, Sharepoint sunucusuna erişim sağlayan kullanıcı/istemciye sağlanması durumunda Standard CAL lisansından ayrı olarak ek Enterprise CAL gereksinimi bulunmaktadır.

 • İş Bağlantı Hizmetleri İş Kolu Web Bölümleri;
 • Office 2016 İş Bağlantı Hizmetleri İstemci Tümleştirmesi;
 • Access Hizmetleri; Kuruluş Arama;
 • E-Bulma ve Uygunluk;
 • InfoPath Forms Services;
 • Excel Hizmetleri;
 • PowerPivot ve PowerView;
 • Visio Hizmetleri;
 • PerformancePoint Hizmetleri;
 • Özel Analitik Raporları ve Gelişmiş Grafikler.

SharePoint Server 2016 sürümünde deneyebileceğiniz yeni özelliklerin de bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

SharePoint Server 2016 sürümündeki yeni özellikleri https://technet.microsoft.com/en-us/library/mt346121(v=office.16).aspx sitesinden daha detaylı olarak inceliye bilirsiniz.

Erişim Hizmetleri

Yeni Erişim özellikleri, Access Services'i SharePoint Server 2016'da dağıttığınızda kullanılabilir.

Uyumluluk Özellikleri

SharePoint Server 2016 için yeni uyumluluk özellikleri, doküman silme ve yerinde tutma politikalarını içerir.

Özelleştirilmiş Web Parçaları

İçerik Sorgusu, Özet Bağlantıları ve İçindekiler Web Bölümü için kullanılan özelleştirilmiş XSLT dosyalarının derleme zamanı geliştirildi.

Belge Kitaplığı Erişilebilirliği

SharePoint Server 2016 yeni belge kitaplığı erişilebilirlik özellikleri içerir.

Uzun Ömürlü Linkler

Belgeler yeniden adlandırıldığında veya SharePoint'de taşınırken kaynak tabanlı URL'ler artık bağlantıları korur.

Şifreli Bağlantılar

SharePoint Server 2016, varsayılan olarak TLS 1.2 bağlantı şifrelemesini desteklemektedir.

Hızlı Site Koleksiyonu Yaratma

Hızlı Site Koleksiyonu Oluşturma özelliği, SharePoint'de site koleksiyonları ve siteler oluşturmak için hızlı bir yöntemdir.

SharePoint 2016'daki Hybrid

SharePoint Server 2016'daki Hybrid, ofis ortamınızdaki çiftliği Office 365 üretkenlik deneyimleriyle entegre etmenize ve bulut hızınızı kendiniz belirlemenize olanak tanır.

Hassas İçeriği Belirleme ve Arama

SharePoint Server 2016 şimdi Office 365 ile aynı veri kaybını önleme yetenekleri sağlar.

Resim ve Video Önizlemeleri

Artık SharePoint Server 2016 belge kitaplıklarındaki görüntüleri ve videoları önizleyebilirsiniz.

Bilgi Hakları Yönetimi

SharePoint Server 2016, OneDrive for Work ile SharePoint kitaplıklarındaki bilgileri şifrelemek ve güvence altına almak suretiyle bilgi güvenliğini sağlamak için Bilgi Hakları Yönetimi (IRM) yetenekleri sunar.

Büyük dosya desteği

SharePoint Server 2016 artık 2,047 MB'den daha büyük dosyaların yüklenmesini ve yüklenmesini desteklemektedir.

ShairPoint Arama

SharePoint Arama Sunucusu Uygulaması, dağıtımında önemli değişiklikler yapmıştır.

Web Uygulaması Açık Platform Arayüz Protokolü (WOPI)

Artık, dosyaları yeniden adlandırabilir, yeni dosyalar oluşturabilir ve tarayıcı sayfasındaki WOPI iframe'inden dosyaları paylaşabilirsiniz.

SMTP Bağlantı Şifrelemesi

SharePoint Server 2016, STARTTLS bağlantı şifrelemesi kullanan SMTP sunucularına e-posta göndermeyi desteklemektedir.

 

Cloud (Bulut) Teknolojileri Lisanslaması

Bulut teknolojileri; Google Apps, Microsoft Office 365, SAP Cloud Platform, IBM Bluemix Private Cloud gibi örneklerle birçok şirketin kullanım alanlarına girmeye devam etmektedir. Bulut hizmetleri, kurumsal uygulamaların düşük maliyetle, daha az karmaşık ve hızlı bir şekilde sunulmasına olanak sağlamaktadır. Ancak şirket içinde tutulan yazılım ürünlerinin buluta geçişi sırasında karmaşıklık yaratabilecek lisanslama konularına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bulut bilişim lisanslaması genel olarak şirket içerisinde tuttuğumuz ürünlere göre daha basit görünmektedir. Genel olarak kullanıcı bazlı ya da kapasite bazlı metriklerle karşımıza çıkmaktadır. Ancak kullanıcı özelliklerinin kullanımlarında özellikle on-premises (şirket içi) kullanım devam etmekteyse lisans kullanım haklarınızı gözden geçirmenizde fayda bulunmaktadır.

Aşağıda bulut teknolojilerine geçişte dikkat edebileceğiniz bazı önerilerimizi bulabilirsiniz.

 • Lisans metriklerine dikkat edilmelidir. Kullanıcı metriklerinde ilgili kişilerin kullanımlarına göre özellikler atanarak eksik ya da fazla lisanslamadan kaçınılmalıdır.
 • Sözleşme yeniliyorsa lisans haklarının hangi yönde değiştiğine dikkat edilmedir. Bulut ortamına geçiş sırasındaki yükümlülükler ve haklar da değişiklik gösterecektir.
 • Sözleşmenizde belirtilen kuralların ortamınıza ek kullanıcılar eklenmesi durumundaki yükümlülüklerinizi gözden geçirmelidir.

Yazılım firmaları ile gerçekleştirilen sözleşmelerin bazılarında on-premises haklarının korunmasını devam ettirse de bazı sözleşmelerde ise bu haklar devam etmemektedir. Bu durumda lisans kullanımları ve yüklemelerinin bütününü kapsadığına dikkat edilmedir. Bu nedenle en uygun model seçilerek (Özel/Ortak/Hibrit) lisanslamalar gerçekleştirilmelidir

 

Microsoft Yazılım Lisanslarındaki Yenilikler

Microsoft yazılımlarının güncel lisans kurallarını Microsoft Product Terms dokümanından takip edebilirsiniz. Microsoft yazılım hizmeti sağlayan bir kurumsanız ilgili kuralları Microsoft Service Provide Use Rights dokümanından takip edebilirsiniz.

Nisan 2017’de Microsoft Product Terms’de yer alan değişiklikler aşağıda yer almaktadır.

Visual Studio 2017 ve Windows 10 Home to Pro Right Licensing (Per Device) ile ilgili eklemeler yapılmıştır. (Diğer güncellemeler ve ayrıntılar için “Microsoft Product Terms”, “ Microsoft Ürün Şartları” Dokümanına bakınız)

Nisan 2017’de Microsoft Services Provider Use Rights’ta da benzer şekilde Visual Studio 2017 ürününde lisans güncellemesi gerçekleştirilmiştir.

Güncel Microsoft Product Terms ve Microsoft Service Provide Use Rights dokümanlarını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Microsoft Product Terms

http://www.microsoftvolumelicensing.com/DocumentSearch.aspx?Mode=3&DocumentTypeId=53

Microsoft Service Provide Use Rights

http://www.microsoftvolumelicensing.com/DocumentSearch.aspx?Mode=3&DocumentTypeId=2

 

IBM Yazılım Lisanslarındaki Yenilikler

IBM yazılımlarının güncel lisans kurallarını IBM License Information dokümanlarından takip edebilirsiniz.

Nisan 2017’de IBM Lisans Dokümanlarında özellikle IBM Content Manger on Demand ve IBM Spectrum Scale ürünleri için gerçekleştirilen değişiklikler göze çarpmakla beraber, değişikliklerin tamamına tarih sıralamasına göre aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

http://www-03.ibm.com/software/sla/sladb.nsf/bydate