Risk Danışmanlığı Yayınları

Risk Analitiği

Risk yönetimi kavramı yeni bir uygulama değildir. Uzun yıllardır, üst düzey yöneticilerin temel sorumluluklarından biridir. Yeni olan, risk yönetiminin büyük önem taşıdığı konusundaki farkındalığın üst seviyelere çıkmış olmasıdır. Mevzuat ve temel ekonomik çevre giderek daha zorlayıcı olmaktadır ve haberler, riski doğru yönetemeyen şirketlerde meydana gelen olaylarla doludur. Dolayısıyla risk, tekrar yöneticilerin gündeminin en üst sırasına çıkmıştır.

Devamı için tıklayınız.

Borsaya kote olmayan Türk şirketlerinde kurumsal yönetim uygulamaları

‘Adillik’, ‘şeffaflık’, ‘hesap verebilirlik’ ve ‘sorumluluk’ ilkelerinden oluşan Kurumsal Yönetim anlayışı halka açık şirketler için olduğu kadar, borsaya kote olmayan şirketler için de başarılı karar alma ve rekabetçilik açısından fayda sağlıyor.

Devamı için tıklayınız.

2014 Deloitte - NASCIO siber güvenlik araştırması
Amerikan eyalet hükümetlerinin karşılaştığı riskler

Deloitte’un Amerikan Ulusal Eyalet CIO’ları Derneği (NASCIO) Siber Güvenlik araştırması, Amerikan eyaletlerine ait önemli verileri ve sistemleri korumada karşılaşılan zorlukları ele almaktadır. Anket sonuçları, iş liderleri ile daha güçlü bir iletişim ve işbirliği gereksinimine işaret etmektedir.

Devamı için tıklayınız.

“Risk Altındaki İtibar – 2014”

300’ü aşkın yönetici ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, uluslararası şirketlerin %76’sı, itibarlarının ‘güçlü’ olduğunu düşünmüyor. İtibarı etkileyen risklere yanıt verme ve ondan korunma konusundaki güven daha düşük kalırken; bu tarz riskleri yönetebilme kategorisinde kendisine tam puan veren şirketlerin oranı %19’da kalıyor.

Devamı için tıklayınız.

Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporu

Dijital teknoloji ve bilgi ile şekillenen günümüz dünyasında, siber-tehdit yönetimi artık sadece bir stratejik gerek olmaktan çıkıp işimizin asli parçalarından biri haline gelmiştir. Ancak yine de, üst yönetimde ve yönetim kurulunda bulunan pek çok yönetici için bu kavram, belirsizliğini ve karmaşıklığını korumaktadır. Peki, muhtemelen sizin de stratejik öneminden dolayı gündeminizde olan siber güvenlik aslında ne demek ve şirketinizin güvenlik seviyesini güçlendirmek ve siber tehlikelere karşı korumak için neler yapılabilir? Doğru bilinen yanlışlardan biri, siber saldırıların, teknoloji sektöründe çalışan, yüksek profilli kurumlara özgü olduğunun sanılmasıdır. Oysa büyük veya küçük her kurumun kaybetmekten korktuğu değerli bilgileri vardır. Ve aslına bakılırsa karşı karşıya olduğumuz saldırılar, rastgele ve sektör ya da kurum gözetmeksizin otomatik araçlar ile yapılmaktadır. Bu sebeple, sistemler üzerindeki her zayıflık potansiyel bir açık anlamına gelmektedir.

Devamı için tıklayınız.

 

Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporu

Karışık gerçeklikten, makine zekâsı ve blockchain’e, Deloitte’un sekizinci Teknoloji Trendeleri raporu önümüzdeki 18-24 ay içerisinde şirketler üzerinde dönüştürücü etkisi olacak trendleri inceliyor. Bu trendlerin beraberinde getirdikleri olasılıklardan yararlanan CIO’lar kendi şirketlerinin geleceğini şekillendirmekte daha başarılı olacaklar.

Deloitte 2017 Teknoloji Trendleri raporu şirketlere gerçekten potansiyel vaat eden teknolojileri bulabilmeleri için gelişmekte olan teknolojilerin etrafını saran abartı ve reklam içerikli gürültüyü nasıl eleyeceklerini anlatıyor ve 2017 trendlerini özetliyor.

Devamı için tıklayınız.

 

Finansal hizmetler sektöründe veri yöneticilerinin (CDO) gelişen rolü

Finansal hizmetler sektörü oyuncuları bilgi varlıklarını artık kurumsal seviyede proaktif bir şekilde yönetmek zorunda olduklarını fark etmekteler. Bunun sonucunda da, gerekli stratejik rehberlik ve uygulama desteğini sağlamak ve aynı zamanda kritik verilere erişmek ve bu verilerin kalitesini sağlamak için veri yöneticileri (CDO'lar) atamaktalar. Bu rapor, CDO’ların küresel finansal hizmetler sektöründeki gelişmekte olan rollerini ve veri güvenliği ve yönetiminden iş geliştirme liderine nasıl dönüştüklerini inceliyor.

Devamı için tıklayınız.