GELECEĞİ BİRLİKTE TASARLIYORUZ!

İnovasyona dayalı bir kültürün sürdürülebilir performans açısından da önemli olduğuna inanıyoruz. Özellikle geçtiğimiz iki yıl içinde yoğun bir şekilde üzerinde çalıştığımız ve tamamen kendi iç kaynaklarımızla Türkiye’deki şirketler için özel olarak geliştirdiğimiz “Deloitte Pusula” adlı finansal veri analitiği programımız ile Türkiye’de denetim ve finansal analizin dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz.

Bu program sayesinde, artık finansal veri analizini birkaç tıklamayla ve görsel olarak yapmak son derece kolay.  Sadece şirketin kendi finansal verilerinin analizi değil, aynı zamanda sektör ortalamaları ve rakiplerin finansal verileriyle de karşılaştırmak mümkün.  Bu sayede denetim ekiplerimiz saha çalışmalarının daha en başındayken, müşteri verisine ilişkin analiz sonuçlarını görüyor ve doğru soruları sormaya hazır hale geliyor.  Ben bunu biraz da Matrix filmindeki “beyine bilgi yükleme” teknolojisine benzetiyorum.  Bu sayede denetim çalışmaları katma değeri yüksek bulguları ortaya koymakta çok daha başarılı hale geliyor.

Sahadaki kullanımlar sırasında edindiğimiz tecrübe ve geliştirmeler sayesinde, Deloitte Pusula artık kendi finansal verisini analiz etmek isteyen şirketler için de benzersiz bir yazılıma dönüştü. Detaylı analizleri ile özellikle finansal kontrol, bütçe planlama, muhasebe, finansal raporlama ve iç denetim birimlerinin dikkatini çekerken, bunların yanısıra, özet analizleri sayesinde doğrudan üst düzey yöneticilerin de ilgisini çektiğini gözlemliyoruz.

Aslında, Deloitte Pusula, en başta bahsettiğimiz inovasyon kültürümüzün sonuçlarından sadece birisi.  Global bilgi ve tecrübe ağımızla birlikte geliştirmiş olduğumuz multi-disipliner yapıdaki “İnovasyon Danışmanlığı” hizmetimiz kapsamında oluşturmuş olduğumuz “İnovasyon Stratejisi Tasarım Modeli” ile müşterilerimize özel inovasyon stratejilerini birlikte tasarlıyoruz. Şirketlerin mevcut faaliyetlerini dönüştürücü fikirlerin gün yüzüne çıkmasını ve beklenmedik bir gelecekte şirketin rakipleri tarafından hayata geçirilecek tehdit edici girişimleri önceden tahmin edilmesini sağlıyoruz.

Sadece büyük ölçekli kurumlarda değil aynı zamanda startup’lara ve KOBİ’lere yönelik olarak sunduğumuz inovasyon danışmanlık hizmetlerimiz de yine inovasyon kültürümüzün bir parçasını oluşturuyor.  Üniversitelerle ve startup ekosistemindeki çeşitli kurum ve uzmanlarla birlikte çalışarak inovasyon stratejilerinin oluşturulması, iş planlarının sağlam temeller üzerine yapılandırılması üzerinde de çalışmalar yapıyoruz.

Global firmamızın uzun vadeli stratejileri arasında en önde gelen unsurlardan birisinin “inovasyon” olması da şüphesiz bu süreçte hızlı hareket etmemize yardımcı oldu. Dünya çapında Deloitte’un çok sayıda kurmuş olduğu şirket ve iş ortaklıkları sayesinde sürekli olarak yenilikçi uygulamaların ve çözümlerin geliştirilmesine odaklandık.

Özellikle son dönemde Deloitte’un Apple ile yaptığı büyük iş birliği kapsamında iş dünyasının iş yapış şeklini değiştirmeyi hedefliyoruz.  Günlük hayatımızı son derece kolaylaştıran akıllı telefonlar ve tabletler ile artık iş yaşantımızı da daha keyifli ve kolay hale getirmeyi amaçlayan bu program kapsamında dünya çapında beşbinden fazla Deloitte uzmanı projede görev alıyor.

Uzun lafın kısası, bir devir değişiminin tam ortasındayız.  Bilginin her zamankinden daha değerli olduğu, gelişen sosyal ağlar sayesinde bireysel icatların çok daha kolay ön plana çıkabildiği, yukarıdan aşağıya değil aşağıdan yukarıya doğru yönetim metodlarının artık daha anlamlı olmaya başladığı bir devir başladı. Bu devirde, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin fikirleri, görüşleri, beklentileri bizim için artık çok daha değerli. Biz de Deloitte olarak tüm çalışma prensiplerimizi bu doğrultuda yeniden oluşturduk. İşte bu yeni yaklaşımımız sayesinde geleceği tüm paydaşlarımızla birlikte tasarlıyoruz.  Gelin siz de bu dönüşümün bir parçası olun, gelecekte bir fark yaratın!