Denetim Komitesi

 

İş dünyasında yıllarca faaliyet sürdüren dünya devi şirket, kurum ve kuruluşların bir anda yok olduğuna tanık olduk. Oluşumu için uzun yıllar uğraş verilen kurumsal itibarın bir gecede yitirildiği görüldü. Şirket, kurum ve kuruluşlarla birlikte hissedarlar, yatırımcılar, üst düzey yöneticiler ve çalışanlar da işlerini, servetlerini ve itibarlarını kaybettiler.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve Türkiye'de bedeli çok pahalı olan deneyimler sonucu günümüzde şirketlerin mali durumu ve maruz kaldığı riskler konusunda pay ve menfaat sahiplerinin şirket yönetimlerinden yeterli, doğru ve zamanında bilgi talebine yönelik ihtiyaçları artmıştır. Bu nedenle düzenleyici otoriteler tarafından yapılan yasal düzenlemelerde yönetim kurullarında Denetim Komitelerinin oluşturulması öngörülmüştür. Ülkemizde de SPK ve BDDK tarafından yapılan düzenlemelerle Denetim Komitesi uygulaması başlatılmıştır. Her geçen gün hızla değişen piyasa koşullarında önemi artan denetim komiteleri ile ilgili gelişmeleri takip etmek, düzenlemeler ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak, eğitim ve etkinlikleri izlemek, makale ve yayınları okumak için Denetimnet sitemizin 'Denetim Komitesi' sayfaları ile sizlere hızlı ve kolay erişim ve paylaşım hizmeti sunulması amaçlanmıştır.

 

Denetim Komitesi ile ilgili gelişmeleri ve gündemi takip etmek, uluslararası ve ulusal düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmak, makale ve yayınlar, eğitim ve etkinlikleri izlemek için Denetimnet ve e-bilgi hizmetimize üye olabilirsiniz.