Denetimde İnovasyon Çözümleri

Pusula

Deloitte Türkiye tarafından geliştirilen PUSULA yazılımı sayesinde şirketlerin e-defter verilerini denetim yaklaşımımıza entegre ederek, tüm yılın verilerini interaktif ara yüz üzerinden analiz edebiliyor ve sektör karşılaştırmaları yaparak, denetimde odaklanmamız gereken alanları hızla tespit edebiliyoruz. Dijital veri ile tüm popülasyonun denetime tabi tutulabilmesi ve tek noktadan otomatik olarak çekilecek veri sayesinde mükerrer veri taleplerinin önlenmesini sağlıyoruz. PUSULA ile finansal veri analizini birkaç tıklamayla ve görsel olarak sadece şirketin kendi finansal verilerinin analizinde değil, aynı zamanda sektör ortalamaları ve rakiplerin finansal verileriyle de karşılaştırıyoruz. Bu sayede denetim ekiplerimiz saha çalışmalarının daha en başındayken, müşteri verisine ilişkin analiz sonuçlarını görüyor ve doğru soruları sormaya hazır hale geliyor. PUSULA sayesinde hem denetim çalışmalarımızın kalitesini en üst düzeyde muhafaza ediyor hem de gerek müşterilerimizin gerekse denetim ekibinin zamanını daha verimli bir şekilde değerlendiriyoruz. Denetime tabi şirket personelinin denetime ilişkin harcayacağı emeğin minimize edilmesi ve daha fazla katma değeri olacak alanlarda değerlendirilmesini sağlıyoruz.

Deloitte Connect

Deloitte Connect, denetim çalışmalarını daha verimli bir şekilde yönetmek için denetim ekibi ve müşterilerimiz arasındaki
iki yönlü diyaloğu kolaylaştıran; güvenli ve çevrimiçi bir sitedir. Deloitte Connect, detaylı durum gösterge tablolarıyla
ve sistem tarafından oluşturulan e-posta uyarılarıyla, bilgi taleplerini düzene sokan, şeffaf, bilgilendirici ve kusursuz
bir bilgi paylaşım platformudur. 

Argus

Deloitte’un “Yılın Denetim İnovasyonu” ödülünü kazanmasına katkı sağlayan, ileri teknoloji aracı Argus, normalde insan zekâsı gerektiren işlemleri geçekleştirmeyi başaran bilgisayar sistemleri gibi kognitif teknolojileri kullanarak, elektronik dokümanların denetimine büyük bir yenilik getirmiştir. Argus insanlarla her etkileşimden “öğrenmekte” ve gelişmiş makine öğrenme tekniklerini kullanarak otomatik bir şekilde, her türlü elektronik dokümanın içinden önemli muhasebe bilgilerini tanımlayarak normalde uzun zaman alan manuel bir sürecin hızla ve kolaylıkla tamamlanmasını sağlamaktadır. Öğrenme yeteneği ile birlikte, aksiyon alma özelliği ile de Excel ya da Word gibi programlar aracılığı ile çok hızlı bir şekilde raporlar üretebilmektedir.

 

ACTT

ACTT ile potansiyel kontrol açıklarını ve görevler ayrılığı ilkesine aykırı yetkilendirmeleri, SAP, Oracle ve PeopleSoft gibi platformlardan hızlıca okuyup analiz edebiliyoruz. Alınan sonuçlar ışığında, ilgili istisnai durumları ortaya çıkarabiliyor ve bu sayede sadece bu noktalara odaklanarak kontrol testlerini gerçekleştiriyoruz. Uyarlanabilir ve değiştirilebilir raporlar kullanılarak müşterilerimizle bu raporları paylaşabiliyoruz.

Deloitte Online

Deloitte Online (DOL) ile Şirket ile denetim ekibi arasındaki veri akışını tek bir portal altında topluyor ve mükerrer veri taleplerini önlüyoruz. Deloitte Online müşteri koordinasyon süreçlerini iyileştirmemizi ve grup denetimlerini daha verimli bir şekilde yürütmemizi sağlamaktadır.

EMS

Denetim çalışmalarını tek merkezden koordine eden endüstri bazlı risk veri tabanına sahip yeni denetim platformumuz ile birlikte risk belirleme ortamı, kullanıcılara spesifik senaryolarda risk seviyelerini, kontrol güvence ve detay testlerini belirleme imkanı sağlıyoruz. Global denetim içeriği ve uygulamalarına sahip olan EMS sayesinde denetim ekiplerimize uzaktan ve anında erişim imkanı yaratıyoruz. EMS’in kendi içinde barındırdığı tutarlılık kontrolleri ile kullanıcılara karar verme aşamasında doğru denetim yaklaşımları sunmaktayız.

Deloitte Turkey Connect

Deloitte Turkey Connect uygulaması ile iş dünyasının gündemini oluşturan, en güncel yerel ve global fikir liderliği yayınlarına, araştırmalara ve videolara ulaşabilir, en son gelişmeleri hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz. Ayrıca uygulama içerisinde kişisel kütüphanenizi oluşturabilir ve takip etmek istediğiniz yayınları buraya kaydederek dilediğiniz zaman bu içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Illumia

Deloitte’un global olarak geliştirdiği ileri teknoloji veri analitiği platformu sayesinde dünyanın her yerinde faaliyet gösteren şirketlerin verilerini kolayca alabiliyor, ve interaktif olarak analiz yaparak, aykırı durumları hızlıca ortaya çıkartabiliyoruz. Veri analitiği yazılımlarında en zorlu süreçlerden birisi olan veriyi alma ve kullanıma hazır hale getirme aşamasını, «extractor» olarak adlandırdığımız ve doğrudan ERP sistemi üzerinde çalıştırmaya hazır bir script sayesinde kolayca aşabiliyoruz. Illumia sayesinde müşterimizi daha iyi anlıyor ve doğru risk alanlarına odaklanarak müşteri deneyiminin artmasına katkı sağlıyoruz.

Process Flow

Şirketin iş süreçleri ve iç kontrollere ilişkin süreç haritaların interaktif ara yüz üzerinden hızlı ve kolayca hazırlayabiliyor, riskleri ve kontrol eksiklerini belirleyebiliyoruz.

Process X ray

Şirketlerin ERP sistemlerinden alınan veri üzerinde çalışan akıllı yazılım sayesinde, şirketlerin süreçlerindeki verimsizlikleri hızlı bir şekilde tespit ediyor ve altında yatan sebepleri şirket yönetimlerine sunabiliyoruz. Denetim çalışmalarının ardından elde edilen sonuçları, müşterilerimizin eş zamanlı olarak izleyebilmesini sağlıyoruz.

Icount

Deloitte’un global olarak geliştirdiği mobil uygulama sayesinde stok sayımlarını artık çok daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Sayım sonuçlarını gerçek zamanlı olarak, merkezden takip edebiliyor ve şirket yöneticileriyle paylaşabiliyoruz.