Yazılım Lisans Yönetimi Bülteni - Sayı 2

Yazılım lisans yönetimi konusunda öne çıkan konular ve güncel gelişmelerle ilgili bilgi paylaşmak amacıyla sizler için bir bülten hazırladık. Düzenli olarak yayınlanan bültenimizin ikinci sayısında aşağıdaki konuları ele almaktayız:

 • Başarılı bir SAP Lisans Yönetimi
 • IBM Authorized User Lisanslama Metriği
 • Microsoft Yazılım Güvencesi (Software Assurance)

 

 

Başarılı bir SAP Lisans Yönetimi

Son yıllarda SAP kullanımın artmasıyla SAP lisans yönetimi de birçok kurum için önemli bir hale gelmiştir.

Başarılı bir SAP lisans yönetimi için başlıca aşağıdaki konulara dikkat edilmesi önerilir:

 • SAP lisans metriklerine ne kadar hakimsiniz?
 • SAP kullanımına ilişkin lisans optimizasyon alanlarınızı belirlediniz mi?
 • Kullanıcıları gerçek kullanımlarına göre profillendirdiniz mi?
 • 3. parti uygulamalarınızın SAP ile dolaylı kullanımlarına dikkat ediyor musunuz?

SAP lisans yönetimine ilişkin ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linkten “SAP Lisans Yönetimi” dokümanından ulaşabilirsiniz.

http://www2.deloitte.com/tr/tr/pages/risk/solutions/software-asset-management-services.html

 

IBM Authorized User Lisanslama Metriği

IBM ürünlerinin lisanslaması, kullanıcı bazlı lisanslama metrikleri, kapasite bazlı lisanslama metrikleri ve diğer metrikler (RVU, client device, vb.) olacak şekilde 3 ana grupta yer almaktadır.

Bugünkü yazımızda; kullanıcı bazlı lisanslama metriklerinden biri olan Authorized User (yetkilendirilmiş kullanıcı) lisanslarında sıkça karşılaştığımız hatalı yetkilendirme örnekleri üzerinden gitmek istiyoruz.

Öncelikle IBM tarafından yapılmış olan Authorized User Lisansının tanımına bir bakalım:

“Authorized User is a unit of measure by which the Program can be licensed. An Authorized User is a unique person who is given access to the Program. The Program may be installed on any number of computers or servers and each Authorized User may have simultaneous access to any number of instances of the Program at one time. Licensee must obtain separate, dedicated entitlements for each Authorized User given access to the Program in any manner directly or indirectly (for example: via a multiplexing program, device, or application server) through any means. An entitlement for an Authorized User is unique to that Authorized User and may not be shared, nor may it be reassigned other than for the permanent transfer of the Authorized User entitlement to another person.

Note: Some programs may be licensed where devices are considered users. In that case the following applies: Any computing device that requests the execution of or receives for execution a set of commands, procedures, or applications from the Program or that is otherwise managed by the Program is considered a separate User of the Program and requires an entitlement as if that device were a person.”

“Authorized User” lisansı ile ne yapamazsınız?

- Genel bir kullanıcı hesabı üzerinden birden fazla kullanıcının programa/uygulamaya erişimi sağlanmamalıdır. Bu gibi durumlarda, bu genel kullanıcı hesabına erişebilen tüm son kullanıcı sayısı kadar lisans gereksinimi bulunmaktadır.

- Yetkili kullanıcıya ait lisans yalnızca o kullanıcıya aittir ve kalıcı olmadığı müddetçe farklı kullanıcılara devredilemez. Örneğin; 1 yetkili kullanıcı lisansınız var ve siz dönüşümlü olarak 3 farklı kullanıcıya farklı zamanlarda uygulamaya erişim yetkisi tanımlıyorsunuz, ilgili kullanıcı işlemini tamamlandıktan sonra da kullanıcı yetkilerini geri alıyorsunuz diyelim. Bu tıpkı; Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri yetkinin Ayşe kullanıcısına verilmesi ve Çarşamba mesai sonunda Ayşe’den yetkilerin alınıp; Perşembe ve Cuma günleri Ahmet kullanıcısına yetki verilmesi ve Cuma günü mesai sonunda Ahmet’ten yetkilerin alınıp; hafta sonları da Mehmet kullanıcısına verilmesi ve bu döngünün sürekli olarak devam etmesi örneğine benzemektedir. Sonuç olarak aynı anda 3 kullanıcıda yetki tanımlaması bulunmamaktadır; fakat farklı zamanlarda da olsa 3 kullanıcının programa erişim/işlem yapabilme hakkı bulunmaktadır. Bu şekilde yapılan yetkilendirmelerde; sizin 3 yetkili kullanıcı lisansına sahip olmanız gerekmektedir.

- Uygulamaya/programa sistem veya servis hesapları üzerinden erişen ve ana uygulamayı kullanan, bu uygulamadan fayda sağlayan diğer uygulama/programların olması durumunda; ana uygulamaya erişim için aracılık eden diğer yazılımlara erişebilen tüm son kullanıcıların lisanslanması gerekmektedir.

- İlgili ürün için lisans koşullarında aksi belirtilmediği müddetçe (bazı ürünler için “infrequent user” – nadir kullanıcı tanımlaması bulunmaktadır ancak bu konuyu bir başka yazımızda ele alıyor olacağız), erişim hakkı tanımlanmış tüm kullanıcılar için; uygulamaya gerçek anlamda erişim sağlasın/sağlamasın, lisans gereksinimi bulunmaktadır.

 

Microsoft Yazılım Güvencesi (Software Assurance)

Microsoft Yazılım Güvencesi Nedir?

Microsoft Yazılım Güvencesi (SA), Microsoft ürün, teknoloji ve servislerinin etkin olarak yüklenilmesi, yönetilmesi ve kullanılmasına destek sağlayan kapsamlı bir programdır. Yazılım Güvencesi, Open Value Non Company-Wide, Open Value Company-Wide & Subscription ve Enterprise Agreement/Subscription Lisans Anlaşmalarına dâhil olarak satın alınabilmektedir. Open License, Select/Select Plus ve Microsoft Products & Service Agreement Anlaşmalarında ise isteğe bağlı olarak elde edilebilmektedir. Buna ilaveten, Microsoft Lisans satın alımından itibaren 90 günlük süre içerisinde de Yazılım Güvencesi satın alınabilmektedir.

Microsoft Yazılım Güvencesi Avantajları

Microsoft Yazılım Güvencesi Avantajları, her bir Microsoft ürünü için farklı avantajlar sağlamaktadır. Genel olarak Microsoft tarafından dört temel başlık altında; Yükleme ve Yönetim, Eğitim, Destek ve Özel Avantajlar olarak ele alınmaktadır. Ayrıntılı bilgiler Microsoft’un “Software Assurance benefits chart” (https://www.microsoft.com/en-us/Licensing/licensing-programs/software-assurance-default.aspx) dokümanından incelenebilir.

Yazılım Güvencelerinin en çok bilinen ve başlıca özelliği ilgili ürün için en son versiyonu yükseltme hakkının bulunmasıdır. Ancak Yazılım Güvenceleri kurumların dikkat etmediği çok sayıda farklı lisanslama avantajı sağlamaktadır. Aşağıda kurumların dikkat etmesi gereken SA avantajlarından bazı örnekleri bulabilirsiniz.

 • License Mobility (Lisans Taşınabilirliği)

Yazılım Güvencesi ile birlikte Microsoft sunucu ürünleri için Lisans Taşınabilirliği (License Mobility) hakkı elde edilmektedir. Özellikle sanallaştırma platformlarının kullanıldığı organizasyonlarda bu özellik ciddi ölçüde maliyet avantajına olanak sağlamaktadır. Microsoft SQL Server ürünlerinin kullanıldığı sanal ortamlarda ise Yazılım Güvencesi, fiziksel çekirdek kaynak kapasitelerinin tümünün güncel SQL Server Enterprise sürümü olarak lisanslanması halinde sınırsız sanal sunucuda Microsoft SQL Server kullanım hakkına imkân verebilmektedir.

 • Windows Virtual Desktop Access Rights (Sanal PC Erişim Hakkı)

Kurum kullanıcı PC’lerinin Windows İşletim Sistemlerinin SA ile lisanslanması durumunda kullanıcılar sanal ortamlarda oluşturdukları Windows İşletim Sistemlerini ayrıca bir lisans gereksinimi olmadan kullanabilirler. Aksi durumda ise, bu sanal işletim sistemlerine ulaşan kullanıcıların her biri için Virtual Desktop Access (VDA) lisansı atanması gerekmektedir.

 • Multiple Language Pack (Çoklu Dil Paketi)

Office ürünlerinin bir özelliği olan çoklu dil paketi özelliğinin aktive edilmiş olması SA gereksinimini doğurmaktadır. Bu gibi bir durumda kullanıcıların Office lisanslarının SA’lı olmasını dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Office Roaming Use Rights

Aslında yüklendiği makine bazlı (Device based model) bir modelle lisanslanan Office, Project ve Visio ürünlerine SA avantajı ile kullanıcılar bu ürünlerin bulunduğu farklı ortamlara uzaktan bağlanabilmektedirler.

 • Backup For Disaster Recovery

Yalnızca olağanüstü durum veya felaket senaryoları için atanmış yedek Microsoft Sunucular ve Microsoft Product Terms dokümanlarında belirlenen Microsoft Ürünler için Yazılım Güvencesi sayesinde lisanslama gerekmemektedir. Ancak bu avantajdan yararlanılabilmesi için bu amaçla kullanılan sunucuların kapalı olarak tutulması gerekmektedir. Bu sunucular belirli dönemlerde (Üç ayda bir) sadece test, patch ve replikasyon amacıyla açılabilmektedirler. Yazılım Güvencesi, lisanslama kurallarına uygun olarak yüklenen ve kullanılan pasif SQL Sunucular için lisanslama gereksinimini ortadan kaldırmaktadır.

 • Step-up Licensing Availability

Step-up lisanslama hakkı ile kurumlar Microsoft Product Terms dokümanlarında belirlenen Microsoft Ürünlerinin farklı editionlara geçiş hakkını sağlamaktadır.

* Step-up lisanslama SA avantajı Open ve Microsoft Products & Services Agreement (MPSA) programlarında mevcut değildir.