Bir denetim çalışanı profesyonel ve yönetsel becerilerini nasıl geliştiriyor? Başarılı bir denetçi çalıştığı şirkete ortak olabilir mi?

Denetim şirketleri çalışanlarını her yıl bir önceki yıla göre daha üst düzeyde teknik yeterlilik gerektiren konularda görevlendiriyor. Bu görevlendirme öncesi şirket içinden ve şirket dışından eğitmenler çalışanlara sürekli değişen ve gelişen denetim kavramlarını ve yeni görev konularını aktarıyor. İşbaşı eğitim, kazanılan bu bilgilerin sahada takım lideri koçluğunda bizzat uygulanarak sağlamlaştırılmasına olanak tanıyor.

Denetçi yıllar içerisinde daha üst düzeyde teknik bilgiler gerektiren konular ile ilgilendiği gibi daha üst düzeyde roller de sergilemek durumunda. Bu nedenle denetim şirketleri çalışanların gelişen rollerini destekleyecek yetkinliklerin gelişimi için de eğitimler düzenliyor. 
 
Şirketten şirkete değişiklikler gösterebilse de genelde bir denetçi çalışma hayatının ilk 2-3 yılında takım üyesi olarak sorumluluk alıyor. İkinci 2-3 yılında artık bir “Senior” olan genç profesyonel, takım lideri olarak deneyim kazanıyor. Bu sürenin sonunda ise sağladığı profesyonel ve yönetsel birikim ile “Manager” pozisyonlarına aday oluyor. Genç ‘Manager’, çok sayıda takımı, takım liderini ve müşteri ilişkilerini yöneten kritik yetenek olarak kariyer gelişimine büyük bir ivme ile devam ediyor. Bugün denetim şirketlerinde 11-12 yıl içerisinde başarılı performansları ile şirket ortağı olan bir çok başarılı yönetici bulunmaktadır.